Nie musisz być milionerem, by korzystać z własnej sauny. Jak się okazuje pomysł ten nie jest związany z niewyobrażalnymi kosztami i nie wymaga posiadania dużej, niewykorzystanej przestrzeni w lokalu lub wokół budynku Z prywatnej sauny może się ucieszyć niemal każdy, kto chce skorzystać z jej relaksujących zalet. Na co opłaca się zwrócić uwagę, decydując się na swoją saunę? Jedno jest pewne przed samą inwestycją: idealny do tego miejsca okaże sę ręcznik 140×70!
Sauna wyłącznie dla Ciebie? Nie zapomnij o…
Przed kluczową decyzją musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie
Wybór miejsca. Wielu gorące łaźnie kojarzą się z większymi pomieszczeniami, które znajdują się w obiektach publicznie dostępnych. Tak naprawdę sauna nie potrzebuje zbyt wiele miejsca, a wręcz może się zmieścić w mieszkaniu w blokach, np. w większym pomieszczeniu sanitarnym. Łazienka jako miejsce lokalizacji sauny to niezły pomysł, ponieważ nie ma potrzeby montować prysznica z chłodną wodą. Osoby posiadające dom, mogą wybudować pomieszczenie sauny na swojej posesji. W takim wypadku nie obędzie się bez instalacji z zimną wodą, będącej elementem koniecznym przy braniu kąpieli parowej.
Co powinieneś wiedzieć przed instalacją sauny?
Nowoczesne sauny do użytku prywatnego posiadają w specyfikacji grzałki na prąd. Stąd do podłączenia urządzeń sauny trzeba doprowadzić w zasilanie o właściwych parametrach. Do efektywnego wykorzystania sauny potrzebna będzie także instalacja wodno-kanalizacyjna oraz system wentylacyjny, z zadaniem zlikwidowania nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku. To bardzo istotne, zwłaszcza, gdy masz saunę we wnętrzu domu lub mieszkania, w łazience.
Ile to kosztuje? Ceny saun kształtują się odpowiednio do konkretnych produktów, rozmiarów, profilu energetycznego oraz dodatków. Proste konstrukcje saun do domu to koszt około 4-5 tysięcy złotych, a więc nie jest to koszt przekraczający zdolności ekonomiczne kogoś o statystycznych dochodach. Rzecz jasna większe modele wiążą się z o wiele wyższymi kosztami.
Czy warto mieć osobistą saunę?
Od setek lat sauna pozostaje cenionym sposobem na odpoczynek ducha i ciała po pracowitym dniu. Sauna jest najlepszą receptą na poprawę nadszarpniętej kondycji, uodpornianie własnego organizmu oraz odświeżenie całego ciała. Dobrym czasem na ten typ zabiegu jest zimniejsza część roku, kiedy na dworze obniża się temperatura i brzydka pogoda ogranicza podjęcie efektywnych działań prozdrowotnych. To tu można rozgrzać komórki oraz w ten sposób pozbyć się groźnych zanieczyszczeń. Przyjemne pobyty w saunie nie tylko zrelaksują organizm, ale także w pozytywny sposób poprawią sprawność. To szczególnie istotne pod naszą szerokością geograficzną, gdy ograniczona ilość światła słonecznego i krótki dzień powodują, że organizm szuka alternatywnego źródła energii.