W każdym aucie raczej musi znaleźć się przetwornica napięcia – zwłaszcza przed poważniejszą trasą czy udaniem się na wakacje. To urządzenie, które z baterii samochodowej pozwoli uruchomić lodówki turystyczne, ładowarki, laptopy, nagrzewnice, itp. Praktyczny aparat pozwala na zamianę prądu z akumulatora na 230 V, czyli taki, który z gniazdek obsługuje najczęściej stosowne elektrosprzęty. Jednak przed wybraniem modelu powinno się odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Dlaczego przetwornica samochodowa 2000W jest lepsza od wersji 1000 W?. Jakie argumenty wskazują na większą moc?

Jakie znamy typy przetwornic samochodowych?

Aby dokonać odpowiedniego wyboru, powinniśmy przyjrzeć się dostępnym rodzajom, wśród których przyjął się sposób klasyfikacji z konkretnymi kryteriami:
1. Elektryczne IPS – z powstałym napięciem znanym w nauce jako sinusoida modyfikowana. Mamy tu napięcie przemienne cechujące się prostokątnym przebiegiem, tożsamej wartości skutecznej, jak ten sam parametr przebiegu sinusoidalnego, zachodzący w sieci energetycznej. To rozwiązanie znajduje swoje przeznaczenie w dostarczaniu zasilania do sprzętu obciążonego rezystancyjnie, a poza tym sprzętu elektronicznego. Co więcej, potrafią wystarczająco zasilić laptopa w aucie, a nawet obsłużyć odbiornik TV – jednak nietypowe modele mogą mieć problem pod postacią zakłóceń odbioru wizji i fonii.
2. Przetwornice sinusoidalne sinus – podobnie jak w przypadku energii w sieciach zewnętrznych oddają napięcie sinusoidalne o charakterystyce zmiennej. Za sprawą tego typu sprzętów przy pomocy zasilania samochodowego da się uruchomić większość aparatów z transformatorem czy silnikiem. Dobrze wygląda przy zasilaniu ekspresu do kawy, suszarki albo klimatyzatora. Nie ma też ograniczeń, by uruchomić wszystkie rodzaje urządzeń, do których stosuje się przetwornicę IPS. Jest ona wielofunkcyjna i daje pełną swobodę.

Jakie są różnice między 1000 A 2000 W na przetwornicy samochodowej?

Każda przetwornica charakteryzowana jest przez dwa parametry: moc znamionową i moc maksymalną. Znamionowa określana jest również mocą od poboru ciągłego. W razie niezbędnej kumulacji, np. przy uruchamianiu urządzeń elektrycznych, przetwornica musi wytworzyć większą moc przez czas krótszy od jednej sekundy – to właśnie jest zastosowanie drugiego rodzaju. Zasada, którą trzeba zachować przy dobraniu przetwornicy, jest dość czytelna: sprzęt pobierający prąd powinien osiągnąć moc słabszą niż 85% jej wyjściowej wartości. Na przykład przetwornica samochodowa 2000 W będzie wymagana w przypadku, gdy do akumulatora jest podłączony szybkoobrotowy mikser o mocy 1600 W, a zdarzają się jeszcze wyższe. Podsumowując – 2000 W to dolna wartość dla dla przetwornicy, a wymagający użytkownicy powinni zainteresować się modelem o mocy 4 tys. W.